Николай Георгиев
Режисьор, художествен ръководител

Николай Георгиев е роден през 1940 г. Завършва Юридическия факултет на Софийския университет, а година по-късно заминава да учи театрална режисура в школата на Йежи Гротовски във Варшава. През 1968 г. създава първия студентски театър-лаборатория в България, но по идеологически причини се налага да прекрати своята дейност. Мести се да живее в Прага, където става главен редактор на телевизия.
Двадесет години по-късно Георгиев се връща в България и създава Театър-студио 4хС, или Студио за сценични синтетични средства, като театрална паралелка към 22 СОУ „Г. С. Раковски“ в София.
Желанието на му е да подготвя артисти, които да могат да боравят с гласа и тялото си и да са достатъчно гъвкави да работят с различни жанрове. Класовете завършват Петя Йосифова-Хънкинс, Иво Димчев, Орлин Павлов, Анна Пападополу, Елена Петрова, Ива Свещарова, Вили Прагер, Ралица Кашова, Стефан Щерев, Йоана Захариева, Антоанета Добрева, Таня Кожухарова и др. През 1994 г. Георгиев въвежда към Пловдивския университет специалността „Сценично синтетично изкуство“, в която продължават своето висше образование голяма част от учениците му в 22 СОУ.
От 1996 до 1999 г. Николай Георгиев е директор на габровския Вариететен театър, а актьорската трупа е съставена от негови възпитаници от 4хС. От януари 1998 г. театърът е със статус “театрална лаборатория”, която извършва “по-перспективна и изследователска работа”. След години на неуспешни преговори с община Габрово за цялостен ремонт на сградата, пострадала през наводнението от 1991 г, през 1999 г. тя е запечатана поради несъстоятелност на материалната база и театърът е закрит.
През 2000 г. по молба на група студенти от Софийския университет и тогавашния ректор проф. Боян Биолчев, Николай Георгиев е поканен да води театъра на Университета. Така се ражда Театър – лаборатория „Алма Алтер” – живият театър, а няколко години по-късно – двугодишната професионална квалификация „Авторски театър”.
Театърът към Софийския университет „Алма Алтер“ и днес не спира активно да работи, има стотици възпитаници и е носител на много престижни награди по света. За приноса му за развитието на столицата през 2019 г. Николай Георгиев е отличен със Значка на София.

Пиеси
Снежанка, седемте актьора и осемте дядо Мразовци
Мюзикъл за влюбени
Едно голямо малко шоу
Привличане (с Камелия Тодорова)
Калигула
Ах, това вариете
Късно шоу
Козата и седемте вълчета
Раната Kармен или Фиеста
Слова от амвона или Житие и страдание грешного Софрония
Грозният, красивият, обожаваната или Сирано дьо Бержерак
Столовете
Кралят умира
Мокър мъж (с Нона Йотова)
Една Снежанка, седем актьора и най-новата Нова година
Коледно тайнство
Слугините
Маргарита и Майстора
Прима априлис или Лъжитрав
Готките
По-добре недоволен човек, отколкото доволна свиня
След Италия и Египет ние отново сме тук
Яйцето или Експериментално разминаване с експеримента
Стамболов: Часът на моето убийство
Бекет, кой Бекет
Игра на убийство
Гео-Eго
Искри от нас самите
Шизофренични прояви на нормалност
Г-ца Юлия Стриндберг
Чехов по Чехов