Skip to content

Хронология

Важните моменти от историята на театъра

1973
януари 1

имам страшна идея!

Вариететният театър е проектиран като част от Дома на хумора и сатирата (ДХС) от арх. Карл Кандулков. Идеята за театър с интериор на ресторант и разнообразна хумористична програма е на основоположника на ДХС Стефан Фъртунов, вдъхновен от посещения на подобни театри в Германия
1974
март 1

абе нещо ми дребнее…

В изпълнението се включва арх. Христо Цветков, който преустройва проекта и уголемява значително театъра, като включва кухня, бар, балкони, повдигащи механизми за сцените и 200 места за публика. Театърът се оборудва с най-модерната за времето си аудио- и видеотехника. Строителството се забавя значително от тези промени
1982
май 8

директор на … вариете

Актьорът и режисьор Никола Узунов е назначен за административен директор на ЕСВТ – Експериментален сатиричен вариететен театър
1985
септември 1

с един куршум – две откривания

Стефан Фъртунов кани минаващите през Габрово руски актьори Аркадий и Константин Райкин да открият почти завършения театър на 25-ти март. Месец по-късно, на 20-ти април, е второто откриване, с премиерата на първата постановка „Полет ГБ 19-85″ на младия сатирик Иван Кулеков. Актьорът Николай Николаев (бате Николай) е първият художествен директор на ДЕСВТ. Играят се постановките „Просто на шега“, „Снежанка и седемте актьора“ (с младата Нона Йотова) и „Шоу във въздуха“
1986
септември 24

на вариететна сцена

Играят се „Червени рози“, „София, само София“, „Мюзикъл за влюбени“, „Приключението“, „Аз, ти и телефона“ и „Генерална репетиция“
1987
август 13

ново началство

Режисьорът Вили Цанков става главен худ. ръководител на Вариететния театър. Играят се „Гангстериада“ и „Божествена комедия“
1988
септември 18

играят се пиесите

„Бързай бавно“, „Архангелите не играят флипер“, „Приказки за деца от 3 до 103г.“ и „Бизнес“
1989
септември 15

бурни времена

Играят се „Принцеса Турандот“ и „Голият крал“. „Подземният“, политическа пиеса на Христо Бойчев, предизвиква масов интерес и бурни реакции. Рада Абрашева оглавява театъра
1990
септември 19

пиеси в преход

„Най-чудното чудо“, „Искам да летя“
1991
септември 19

потопът

Играят се „Романтици“ и „Хей, полтъргайст, кажи“. На 6 юли наводнение на р.Янтра става причина за огромни загуби в материалната база на театъра
1992
септември 16

франция си е франция

Сотир Майноловски става директор на театъра. Играят се „Скок в леглото“, „Първият публичен дом в България“, „Муа у тупан“ и „Кланица“. Търкания между театъра и наемателя на заведението, помещаващо се в салона, Димитър Караиванов (Митьо Францията)
1993
септември 15

стачка!

Играят се „Глад шоу“, „Вълшебна нощ“, „SOS“, „Не ме докосвай без любов“. Проблемите с наемателя продължават, театърът обявява стачка. Няколко от актьорите и С.Майноловски напускат в знак на протест.
1994
септември 14

бате Николай до безкрай

Николай Николаев се завръща като художествен консултант на театъра. Играят се „Рок закон“, „Соната за г-н Панайот“ и „Чимиджимичамиджоми“
1995
септември 13

скъпи гости

Режисьорът Бойко Илиев гостува на театъра с три представления – „Обичам жена… си“, „10 години по-късно“, „Искаме любов сега“. Н.Атанасова и Едмонд Скот-Лобо гостуват с „Между небето и земята“, а проф.Елена Баева – с „Мю-мю кабаре“. Бенефисът на Манол Цоков „1001 представления“ е излъчен по Ефир 2
1996
септември 11

нов директор – нов късмет

Николай Георгиев става директор на театъра и решава да проведе нов конкурс за актьорски състав. Това решение разбунва духовете и конкурсът е бойкотиран от дотогавашните актьори. Оттогава до закриването на театъра съставът на ЕСВТ е от Театър студио 4хС. Последната постановка на стария състав е „Джуджето Дългоноско“. В новия екип се играят „Привличане“ (с Камелия Тодорова), „Ах, това вариете“, „Калигула“, „Късно шоу“, „Козата и седемте вълчета“, „Едно голямо малко шоу“, „Раната Кармен“, „Столовете“ (с Пламена Гетова и Стефан Мавродиев), „Мокър мъж“ (с Нона Йотова), „Слова от амвона“ (със Стефан Попов). За първи път от наводнението през 1991 г. започва частичен ремонт на сцената.
1997
септември 11

на международна сцена

Играят се „Слугините“, „Маргарита и Майстора“, „Готките“, „Прима априлис“, „По-добре недоволен човек, отколкото доволна свиня“, „Стамболов: часът на моето убийство“. Със спектакъла „Яйцето или Експериментално разминаване с експеримента“ съставът участва на Деветия международен фестивал за експериментален театър в Кайро, Египет. Актьорите имат участия и в Чехия и Италия.
1998
септември 24

сиромашко лято

Играят се „Бекет – кой Бекет?“, „Игра на убийство“, „Гео-Его“, който печели наградата на критиката в Кайро. ДЕСВТ става Театрална лаборатория. Екипът се оплаква от влошаващите се условия в залата още от наводнението през 1991 г. През март залата е запечатана от органите за противопожарна безопасност. Субсидия от Община Габрово е отказана. Театърът продължава да играе в други градове.
1999
септември 11

В края на краищата

Последните пиеси на Вариететния театър са „Искри от нас самите“ (играе се в Шумен поради затвореното Вариете), „Шизофренични прояви на нормалност“ (играе се в зала Възраждане), „Г-ца Юлия Стриндберг“, „Страхът живее в нас“. Община Габрово отказва да подкрепи ДЕСВТ, заявява намерение да създаде свой Вариететен театър, което не се осъществява. Театърът е закрит, залата е запечатана и до днес.